خشکی پوست

خشکی پوست

چطور از شر خشکی پوست رها شویم؟

خشکی پوست، یک وضعیت ناراحت کننده است که با پوسته پوسته شدن، خارش و ترک خوردگی نمایان می‌شود. ممکن است پوست شما به صورت طبیعی خشک باشد یا حتی با وجود داشتن پوستی متمایل به چرب، از این مشکل رنج ببرید.

در بسیاری از موارد، تنها با تغییر در شیوه زندگی و یا استفاده از مرطوب کننده‌های بدون نسخه ممکن است پوست شما درمان شود. در غیر این صورت بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید.

پوست خشک چه نشانه‌هایی دارد؟

  • پوست ظاهری خشک، پوسته پوسته، تحریک شده و ملتهب دارد.
  • ممکن است احساس زبری و یا خارش را تجربه کنید.
  • در موارد شدیدتر، پوست دچار قرمزی و یا خارش شدید می‌شود.
  • ایجاد ترک‌های عمقی روی پوست که ممکن است به خون ریزی منجر شود.

عوامل ایجاد خشکی پوست

قرار گرفتن در معرض شرایط آب و هوایی خشک، استفاده زیاد از آب گرم و برخی مواد شیمیایی می‌تواند باعث خشکی پوست شما شود. همچنین پوست خشک، می‌تواند ناشی از شرایط زمینه ای پزشکی باشد.

استفاده از کرم‌های مرطوب کننده در زمان اشتباه می‌تواند منجر به خشک شدن پوستتان شود. زمان درست برای مرطوب کردن پوست دقیقا پس بعد از شستن آن است ( قبل از خشک شدن کامل ).

برخی از عوامل، شانس ابتلا به پوست خشک را افزایش می‌دهند، از جمله:

  •  سن: بزرگسالان مسن به احتمال زیاد بیشتر دچار خشکی پوست می‌شوند. زیرا با افزایش سن، منافذ شما به طور طبیعی چربی کمتری تولید کرده و خطر خشکی پوست را افزایش می‌دهد.
  • تاریخچه پزشکی: اگر سابقه ابتلا به این شرایط یا سایر بیماری‌های آلرژیک را در خانواده خود دارید، احتمالاً اگزما یا درماتیت تماسی آلرژیک را تجربه خواهید کرد.
  • فصل: این مشکل در ماه‌های پاییز و زمستان به دلیل پایین بودن سطح رطوبت هوا شایع تر است. در تابستان، رطوبت بیشتر، به جلوگیری از خشک شدن پوستتان کمک می‌کند.
  •  عادت‌های بد حمام کردن: استفاده از حمام‌های مکرر یا شستن با آب بسیار گرم خطر ابتلا به این مشکل را افزایش می‌دهد.

کلام آخر

با انجام کار‌های ساده‌ای، مثل استفاده از دستگاه بخور، کرم‌های مرطوب کننده و ضد آفتاب‌های مناسب پوست خود، خشکی پوست خود را کاهش دهید.

برای داشتن پوستی بهتر، حتما از از محصولات آرایشی و بهداشتی مناسب پوست خود استفاده کنید.

 

Mineaderm روز به روز در حال توسعه و رشد است تا راهنمای مراقبت از خودمان باشد.

 

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.