تفاوت cosmetics و cosmeceuticals

تفاوت cosmetics و cosmeceuticals فروشگاه اینترنتی ماینودرم

هنگامی که برای خرید محصولات آرایشی و بهداشتی اقدام کرده‌اید، ممکن است کلماتی مانند کازماتیک را دیده باشید، در این مطلب سعی داریم، تفاوت cosmetics و cosmeceuticals را به زبانی ساده برای شما توضیح دهیم.

تفاوت cosmetics و cosmeceuticals

کازمتیک‌ها (cosmetics) یا همان beauty product ها، محصولاتی هستند که صرفا برای زیبایی استفاده می‌شوند، مانند کرم پودر و رژ لب  که فقط به عنوان یک کاور رنگی روی پوست قرار می‌گیرند و برای افزایش زیبایی ظاهر پوست استفاده می‌شوند، اما عملا تاثیر و کاربرد درمانی روی پوست ندارند.

به طور کلی کازمتیک‌ها مخلوطی از ترکیبات شیمیایی هستند که از منابع مصنوعی یا طبیعی مانند روغن نارگیل تولید می‌شوند. از این محصولات برای تقویت یا تغییر شکل ظاهری صورت یا بدن استفاده می‌شود.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، کازمتیک‌ها را اینگونه تعریف می‌کند:

این محصولات در پاکسازی، زیباسازی، ارتقاء جذابیت و یا تغییر ظاهر، بدون تأثیرگذاری بر ساختار یا عملکردهای بدن،کاربرد دارند. البته صابون جز محصولات کازمتیک نیست.

اما کازمسیوتیکال‌ها cosmeceuticals ارتباطی بین کازمتیک و داروهاست. یعنی یک محصول زیبایی که با داشتن یکسری مواد فعال (Active Ingredient) در آن‌ها، باعث تاثیر درمانی روی پوست می‌شود، مانند ضد چروک‌ها، لایه بردارها.

اصطلاح cosmeceutical تقریبا از سال ۱۹۸۰ توسط Dr. Kligman ارائه شده است.

این محصولات به دلیل ترکیبات فعال زیستی، کاربرد پزشکی دارند. این نام ترکیبی از “مواد آرایشی” و “داروسازی” است.

FDA همچنین اظهار داشته است که قانون مواد غذایی، دارویی و مواد آرایشی، داروهایی را به عنوان محصولاتی تعریف می کند که درمان، معالجه، کاهش یا پیشگیری از بیماری را انجام می‌دهد یا بر ساختار یا عملکرد بدن انسان تأثیر می‌گذارد.

 

Mineaderm روز به روز در حال توسعه و رشد است تا راهنمای مراقبت از خودمان باشد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.

*

code